İlk kez yelken yapacaklar veya yelkenciliği düzenli bir şekilde yapacaklar için bazı önerilerimiz var.

Öncelikle tebrik ederiz, yelken yapmaya karar verdiniz, bu hayata yeni bir bakış açısı ile yaklaşacaksınız anlamına geliyor ve içine ne kadar girerseniz o kadar değişeceğiniz de. Peki ne oluyor da hobi diye başladığınız bir aktivite yaşam tarzı haline gelebiliyor.

Şöyle söyleyelim; yelken yapmak aslında bir tür problem çözme işlemidir. Ama bu gözünüzü korkutup ‘sorun çözmeyi mi yaşam tarzı yapacağım’ düşüncesine sebep olmasın. Söylediğimiz şey gerçekten çok değişkenli bir denklemde, değişkenlerin eşitliğin diğer tarafına göre sürekli çözümlenmesi. Aslında hayatın kendisinin simülasyonu gibi değil mi? Burdaki asıl konu bunu yaparken bütün duyguları yönetmeye başlıyorsunuz. Sabretmeyi de, endişeyi yönetmeyi de, heyecanlı ve mutlu hissetmeyi de deneyimlediğiniz bir aktivite, üstelik hem egzersiz, hem spor, hem hobi, hem etkinlik; hepsi bir arada. Ve yine ne yaş, ne cinsiyet sınırı var, aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız herkes ile ortak ve beraber yapabileceğiniz bir aktivite. Giyimden, beslenmeye, alışkanlıklardan, davranışlarımıza kadar etkisi güçlü bir aktivite hem de.
Başlıyoruz; karar verdik ve yelkenli bir tekne ile ilk kez tanışacağız, öncesinde yapmamız gerekenler neler?

Hava Durumunu Nasıl Öğreneceğim?
Denize çıkarken nasıl bir seyir planı oluşturacağımız, erteleme yapıp yapmayacağımız, nasıl giyinip, ne yiyeceğimize hava durumu raporlarına göre karar vereceğiz.

Nasıl Giyinmeliyiz?
Denize çıkarken, giyim açısından konforlu ve önlemli davranmak gerekmektedir. İlk başlayanlar için temel önerilerimize zamanla kişisel tercihlerinizi de ekleyerek kişisel ihtiyacınıza göre bir bir giyim modeli oluşturacaksınız.

Nasıl Beslenmeliyiz?
İlk kez bir yelkenli tekne ile seyir yapmak, çok büyülü bir deneyim gibi de gelebilir, “bir daha mı, asla!” deneyimi yaşamanıza da neden olabilir. Burada kendinizi ve bünyenizi tanıyor olmak büyük avantaj ancak bazı deniz – hava durumları ilk gün için tavsiye edilmeyecektir, yine de önlemi elden bırakmamak ve kendinize yardımcı olmak için bazı beslenme önerilerimiz var.