Öncelikle unutmuyoruz ki; yelken bir doğa sporudur. Her ne kadar deniz üzerinde satranç oynayacaksak da bunu fiziksel olarak pek çok kuvvet altında yapacağız. Bu yüzden giyim en önemli başlangıç aşaması.
Mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak ama denizin bir günde dört mevsimi yaşatabileceğini unutmadan giyinmemiz gerekiyor. En etkili giyinme biçimi lahana tarzıdır. Sıcakladıkça soyunacak, üşüdükçe giyineceğiz.

* Denize girmeyi planladığınız çıkışlarda elbette içinize kişisel yüzücü kıyafetinizi giymeniz iyi olur. Ancak eğitim alıyorsanız, yüzmeyi biraz ertelemeniz gerekebilir.

* Güneşli günlerde, rahat kullanabildiğiniz bir şapka, güneş gözlüğü, terletmeyen pamuklu bir boyunluk, mümkünse UV korumalı ya da teri kolay kurutan ya da terletmeyen uzun kollu bir likra tişört ve yine benzer özellikli bir pantolon ya da şort daha konforlu bir seyir imkanı sunacaktır.

*Güneşe çıkacağınız için mutlaka yüzünüz, dudaklarınız, el ve vücudunuzun güneş göreceği yerler için cildinize uygun bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Elbette burda önemli bir hatırlatmamız var, güneş koruyucularınızı; giyinmeden ve güneşe çıkmadan en az 20 dk önce uygulamalısınız. Bu cildinizin gerekli olan emilimi yapması ve kıyafetinize bulaşmaması için önemli. Tekne üzerinde sprey türü güneş kremi veya bronzlaştırıcı asla kullanmayınız. Çünkü hem artık güneş altında olduğunuz için faydalı olmayacaktır hem de vücudunuzda yetersiz süreden dolayı emilmeyen ve spreyle etrafa uçuşup yapışan krem ya da yağ daha sonra kaymanıza ve yaralanmanıza neden olacaktır. Güneş koruyucu yüz ve dudak kremlerinizi her mevsim kullanmalısınız. Mevsim daha soğuk ise şapka yerine bere, pamuklu boyunluk yerine polar bir boyunluk, likra tişortunuzu da bir içlik ile değiştirebilirsiniz.

* Yine mevsimine uygun bir üst katman ince ve hafif bir rüzgarlık, polar bir ara katman ya da kalın bir yağmur ve ısı geçirmeyen üst katman uygun olacaktır. Bu katmanlar üst ve alt bedeniniz için de geçerlidir.

* Önemli detaylardan bir diğeri kıyafetinize nazaran daha teknik iki malzeme; ayakkabı ve eldivendir. Ayakkabınız altı temizlenmiş (dışarıda giyilmemiş) kaymaz ve açık renkli ya da renksiz bir tabana sahip olmalıdır. Altının teknenin güverte zeminine tutunmasını sağlayabilecek özellikte olması için vakum etkisi yaratması gerekir, koyu renk tabanlar sıcak günlerde zeminde iz bırakacaktır, bunu istemeyiz.

Eldiveniniz ise tam olarak yelken seyirleri için üretilmiş bir malzeme olmalıdır. Farklı sporlar için üretilen ürünler, parmaklarınızı ve avucunuzu gerekli noktalardan korumayacak, malzeminiz sürtünme, güneş ve tuzlu sudan çabuk yıpranacaktır. En etkili performansı sağlayan modeller; parmak ve avuç ileri sağlam bir ek malzeme ile güçlendirilmiş, ele tam oturmasını sağlayan ve kaymayan elastikiyette, işaret ve baş parmağı, parmak uçlarından kesilmiş, diğer parmakları kapalı modellerdir.

* Her ne kadar eğitim başlangıcınız için ağır hava koşullarında planlama yapılmasa da; dediğimiz gibi deniz bir günde dört mevsimi yaşatabilen bir ortamdır. Özellikle kış aylarında eğitime başlayacaksanız; dış katmanınız, ısıyı izole eden, teri uzaklaştırabilen, yağmur ve serpintilerden iç katmanlarınızı koruyabilen özellikte bir malzeme olmalıdır. Mümkünse yelken seyirleri için üretilmiş bir malzeme olması daha konforlu olacaktır, maliyetler açısından düşünüldüğünde spora ilk başlangıcınızda yatırımınızı kıyafete değil deneyime yapmanız daha doğru bir adımdır, çünkü deneyimledikçe ihtiyacınıza en uygun kişisel donanımı en ekonomik şekilde edinmeyi öğreneceksiniz.

* Tüm bu saydıklarımıza ek olarak, telefon, tablet, bilgisayar, kimlik ve evrak koruyucu kılıf, su geçirmez katlanabilir malzemeli çanta, gece seyri için mümkünse kırmızı ışığı olan kafa feneri, düdük ve ucu yuvarlatılmış, keskin kilitlenebilen bir çakınız olursa istenmeyen durumlara karşı önlemli davranmış olursunuz.

* Çantanızda mutlaka su mataranız, tercih ediyorsanız bir de kilitlenebilir termos bardağınız olmalı.

* Genelde eğitimlerde kişisel yüzdürücü veya can yeleği tekne tarafından sağlanır ama tercihen doğru sertifikalarla üretilmiş bir kişisel malzeme de edinebilirsiniz. Ancak başlangıçta asgari düzeyde harcama önerdiğimizi unutmayın.